Полнети посни бабури

by Фокус 11:10
11:10

Полнетите бабури може да бидат и посни доколку ги направите по следниов рецепт:

Состојки:

4 бабури

2 Тимко туни

400 грама Пекабеско пченка

2 млади кромитчиња

1 марула

1 лимон

сол и црн пипер

Бабурите ги миеме, чистиме и подготвуваме за полнење.

Во сад ги ставаме Тимко туната, Пекабеско пченката која претходно е сварена, младиот кромид исечен на тркалца, ситно исецканата марула, сокот од еден лимон и зачините.

Убаво промешуваме да се изедначи смесата со сите состојки и потоа ги полниме бабурите.

Сервирајте по ваш вкус или како на фотографијата 🙂

 

Поврзани новости