Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Ѓорче

by Фокус 20:26
20:26

Пред неколку минути во Ѓорче Петров, кај „Стара 5-ка“ демонстрантите се судрија со полицајците кои со солзавец и со флеш-бомби ги растераа по околните улички.

Група од стотина, претежно момчиња се собраа во 18 часот револтирани од вчерашното убиство на матурантот Анѓел Петковски.

- Advertisements -

Судирот дошол поради тоа што толпата мавала со камења по припадниците на МВР. Во моментов се буткаат и се палат контејнери, а неофицијално од екипата на терен дознаваме дека неколкумина се приведени. Ситуацијата е тензична, собраните извикуваат националистички пароли а наоколу има оклопни полициски возила.

Репортерите на „Фокус“ се на терен.

Поврзани новости