Полицијата приведе лихвар од Велес

by Fokus 11:55
11:55

Полициски службеници од СВР Велес, вчера  околу 15:40 минути на ул.„Петре Прличко“ во Велес,  го лишиле од слобода 44-годишниот велешанец А.С. поради сомнение за сторено кривично дело „лихварство“.

Тој бил лишен од слобода  при земање обележани банкноти, а по претходна пријава на 33-годишен маж од Велес дека во периодот од мај 2020 до април 2021 година за земени 100 евра во денарска противвредност поради притисоци и закани на А.С. му вратил околу 30 илјади денари, а му побарувал уште 90 илјади денари како камата, информира портпаролот Верољуб Додевски.

- Advertisements -

Врз основа на судска наредба, бил извршен и претрес во домот на А.С. при што биле пронајдени и одземени четири мобилни телефони и документација (нотарски акти за недвижен имот и уплатници за трансфер на парични средства во износ од околу 4 милиони  денари).

Поврзани новости