Полицијата казни 469 лица за неносење маска

by Фокус 09:58
09:58

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден изрече вкупно 119 мерки при сообраќајни контроли во Скопје, меѓу кои 6 за возење без возачка дозвола, 4 санкции за некористење на сигурносен појас, 5 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 6 за користење на мобилен телефон и 3 санкции за минување на затворен семафор, а изречени се 59 мерки за непрописно паркирање.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, соопштија од МВР.

- Advertisements -

Од таму посочуваат дека во изминатото деноноќие во земјата регистрирани се 469 прекршоци во однос на мерката за носење лична заштита на лице.

Поврзани новости