Покренато обвинение за убиството на новинарката Лира Меки

by fokus 21:31
21:31

Маж (52) е обвинет денеска за убиството на новинарката Лира Меки, која беше убиена за време на немири во северноирскиот град Лондондери во април минатата година.

Човекот е обвинет и за поседување огнено оружје со намера да загрози живот и да стане припадник на забранета организација, соопшти Полициската служба на Северна Ирска. По вчерашното апсење, се очекува утре да биде изведен пред судија.

- Advertising -

Меки, која важеше за една од најперспективните млади новинарки беше застрелана додека професионално ги следеше немирите во областа Креган. Цел на обвинетиот маж била полицијата, но ја промашил целта и ја убил новинарката. Тој е еден од четирите лица кои беа вчера приведени во рамки на истрагата.

Поврзани новости