Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

by Fokus 09:20
09:20

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет.

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите и да се постигне договор и со другите коалициските партнери околу распределбата на министерските позиции.

- Advertisements -

Поврзани новости