Почнува судењето за „Диво насеље“

by Фокус 12:02
12:02

Судењето за обвинетите во процесот „Диво насеље“ ќе започне утре, за кога е закажано рочиштетото. Во случајот има 29 обвинети, на кои ќе им се суди за тероризам и нарушување на уставниот поредок.

Претходно во текот на постапката, сите обвинети се изјаснија за невини за настаните во мај минатата година во кумановската населба „Диво насеље“.

- Advertisements -

При судирот со полицијата, беа убиени осуммина полицајци, а 42 беа повредени. Одбраната на обвинетите обвинението го оцени како неосновано.

Поврзани новости