Почна протестот: Врвот на ВМРО-ДПМНЕ спремен за во затвор

by Фокус 18:08
18:08

Лошото време не ги обесхрабри голем број граѓани и вечерва да излезат на протест, кој како и секогаш го започнаа од пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство.

Демонстрантите носат главна парола „Нема да ви помине”, со која и вечерва ќе порачаат дека не прифаќаат селективна правда и ќе бараат целосно поништување на аболицијата.

- Advertisements -

Демонстрантите донесоа кукли на кои се залепени ликовите на екс премиерот Никола Груевски, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, екс шефот на УБК Сашо Мијалков и Мартин Протогер. Куклите се облечени во затворски алишта, портокалови или на пруги, а носат и лисици на рацете.

Граѓаните скандира „Робија за мафија” и „Нема правда нема мир”  и се упатија накај Собрание.

13275838_10209501756365777_986761020_n (2)

13219604_10209501762325926_1175058842_n (1)