Починатиот бразилски волонтер не примил вакцина против ковид, туку против менингитис

by Фокус 23:22
23:22

Бразилските здравствени служби објавија дека починал волонтер кој учествувал во програмата за развој на вакцината против корона вирусот на британско-шведската компанија АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд.

– Испитувањата на вакцината против ковид-19 од страна на АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд во Бразил ќе беа прекинати доколку волонтерот, кој почина, бил дел од активната група – изјави извор запознат со ситуацијата, што, објави Ројтерс, сугерира дека волонтерот бил дел од компаративна контролна група на која и била дадена вакцина против менингитис.

И бразилскиот здравствен регулатор Анвис објави дека развојот на вакцината против коронавирусот ќе продолжи и покрај смртта на волонтерот. Сојузната изјава во Сао Паоло ја потврди смртта на волонтерот во посебна изјава, во која се наведува дека станува збор за бразилски државјанин.

Поврзани новости