Починаа уште 10 заразени со ковид, вкупната бројка надмина илјада

by Фокус 15:07
15:07
Во изминатото деноноќие, починале се 10 лица заразени со ковид 19, при четворица пациенти се од Скопје (67, 58, 64 и 76), двајца од Прилеп (70 и 73), еден пациент од Битола (52), еден од Охрид (77), еден од Кочани (48) и еден пациент од Пробиштип (76). Сите се починати во болнички услови. Истовремено, регистрирани се 359 оздравени пациенти.
– Скопје 125
– Куманово 24
– Дебар 14
– Штип 12
– Прилеп 9
– Тетово 34
– Струга 1
– Велес 4
– Битол 9
– Кавадарци 2
– Гостивар 4
– Гевгелија 7
– Струмица 30
– Крива Паланка 2
– Радовиш 4
– Кочани 32
– Пробиштип 1
– Берово 2
– Валандово 3
– Виница 5
– Делчево 24
– Свети Николе 5
– Кичево 5
– Ресен 1
Досега, во земјата се направени вкупно 251.848 тестирања, а вкупната бројка на ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 32.436. Притоа, бројката на оздравени пациенти е 21.090, на починати е 1.004, а бројот на активни случаи изнесува 10.342.

Поврзани новости