Почина тројниот светски шампион во атлетика Грег Фостер

by Fokus

Прославениот американски атлетичар Грег Фостер почина на возраст од 65 години, соопшти Универзитетот Калифорнија.

Тој починал во неделата, откако со години се бореше со амилоидоза, болест поради која протеините се таложат и ги оштетуваат органите.

Поради болеста во 2020 година му беше трансплантирано срце.

„Толку е тажно што Грег нѐ напушти толку млад. Грег беше начин на кој сакате да се однесува секој атлетски херој: жесток натпреварувач на патеката, но и топол и великодушен човек надвор од неа“, рече извршниот директор на Светската атлетика, Џон Риџон.

Фостер ја заврши спортската кариера во 1996 година.

Поврзани новости