Почина српскиот патријарх, Иринеј

by Fokus 08:26
08:26

Српскиот патријарх Иринеј почина денеска од компликации од новиот коронавирус.

Иринеј беше примен во болница во Белград на 5 ноември поради Ковид-19. Неговата здравствена состојба се влоши вчера.

- Advertisements -

Беше избран за патријарх на СПЦ на 22 јануари 2010 година.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, потврди дека патријархот Иринеј починал.

Тој на Инстаграм, заедно со црно-белата фотографија од патријархот Иринеј, напиша:

„Ми беше чест што те познавам. Луѓето како тебе никогаш не заминуваат”.

Поврзани новости