Почина рускиот писател Едуард Успенски

by fokus 09:47
09:47

Рускиот писател и сценарио Едуард Успенски, автор на книгите како „Крокодилот Гена и неговите пријатели” и „Чичко Фјодор, кучето и мачорот”, почина во Москва на 80-годишна возраст, соопшти неговата ќерка Ирина.

Претходно, на Успенски му беше откриена малигна неоплазма. На 9 август писателот паднал во несвест во својот дом во Москва при што веднаш била повикана брза помош.

- Advertisements -

По текстови и сценарија на Успенски се снимени над 60 анимирани филмови.

Поврзани новости