Почина пулмологот Анѓелко Ѓорчев, татко на Влатко Ѓорчев

by Фокус 22:24
22:24

На Клиниката во Ниш денеска почина специјалистот по пулмологија и алергологија Анѓелко Ѓорчев, татко на поранешниот пратеник и моментално член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев.

Како што објави СДК, докторот Ѓорчев не се разбудил од кома во која падна само две минути откако ја примил вакцината против коронавирус во Ниш предминатиот викенд.

- Advertisements -

Тој завршил Медицински факултет во Скопје, каде специјализирал и станал асистент по Интерна медицина, додека докторирал на тема бронхијална астма.

Како доцент и професор работи на полето на неговиот специјален интерес-пулмологија и алергологија, астма, ендокринологија на респираторниот систем.

Поврзани новости