Почина легендарниот српски актер Бранко Цвејиќ

by Fokus 22:37
22:37

Долгогодишниот член и поранешен директор на Југословенскиот драмски театар (ЈДП), актерот Бранко Цвејиќ, легендарниот Бане Бумбар од култната југословенска ТВ серија „Бос в трње“ (Грлом у Јагоде), почина во вторникот во Белград, соопшти вечерва театарот.

Бранко Цвејиќ припаѓа на генерацијата српски и југословенски театарски, филмски и телевизиски актери кои кон крајот на 1960-тите, освојувајќи, целосно го преземаат и радикално го менуваат изгледот на тогашниот театар.

Поврзани новости