Почина Кери Фишер, принцезата Леја од „Војна на ѕвездите”

by fokus 21:12
21:12

Познатата американска актерка Кери Фишер почина на 60 годишна возраст, откако пред четири дена имаше срцев удар.  Информацијата денеска ја потврди нејзината ќерка Били Лурд.

-Со длабока тага Били Лурд потврдува дека нејзината сакана мајка Кери Фишер почина во 8:55 утрово. Ја сакаше целиот свет и исклучително ќе ни недостасува. Целото семејство се заблагодарува на утешителните зборови- пренесе портпаролот на Били Лурд, во изјава за светските медиуми.

- Advertisements -

Актерката почина во Лондон, каде бешe  да ја промовира нејзината најнова книга „Принцезата дневничар“, базирана на дневниците што ги водела како 19-годишничка за време на снимањето на филмот „Војна на ѕвездите“ од 1977 година, во кој ја играше Принцезата Леја, лидерот на бунтовниците.

Поврзани новости