Почина еден од сведоците за „Диво Насеље“

by fokus 19:21
19:21

Синоќа починал Ниметула Абдулаи, еден од сведоците за таканаречената “Кумановска група“, објави телевизија 21.

Тој бил вработен во Управата за безбедност и контра разузнавање во Куманово, а по укажаната прва помош во амбулантата во Липково, бил пренесен во болницата во Куманово.

Дел од обвинетите од Куманово, но и од Косово го бараа Ниметула како сведок во процесите, бидејќи од сведоците било истакнато дека како вработен во УБК ги знаел активностите на Кумановската група. Во моментот се работи на расчистување на околностите под кои починал.

- Advertising -

Поврзани новости