Почина Дејвид Рокфелер

by fokus

Милијардерот Дејвид Рокфелер почина утрово во неговиот дом, сооопшти портпаролот на семејството. Последниот од браќата и сестри Рокфелер, почина на 101 година.

Тој беше најмладиот од шесте деца на Џон Рокфелер и беше последниот жив претставник на таа генерација Рокфелерови.

Се до својата смрт, беше на чело на семејната империја и раководеше со банката „Chase Manhattan bank“. Неговото богатство се проценува на 3,3 милијарди долари.

Поврзани новости