Почина американскиот водител Лари Кинг

by fokus 15:37
15:37

Легендарниот американски водител Лари Кинг почина денеска на 87 годишна возраст. Во официјалното соопштение од неговата продукциска куќа не се наведува причината за смртта.

-Шеесет и три години на радио, телевизија и дигиталните медиуми, илјадниците награди на Лари за неговите интервјуа и признанијата во светски размери сведочат за неговиот оригинален и непобитен талент како телевизиска фигура. Лари секогаш гледше на своите соговорници во интервјуата како на вистински ѕвезди во своите шоу програми, се вели во соопштението.

- Advertisements -

Кинг на почетокот на месецов беше хоспитализиран поради ковид-19. Тој имаше неколку здравствени проблеми и преживеа неколку срцеви удари. Во 2017 година му беше дијагностициран рак на белите дробови.

Поврзани новости