Почина Аки Рахимовски!

by Fokus 14:16
14:16

Популарниот пејач Аки Рахимовски (67) починал денес, објавено е на официјалната страница на неговиот бенд ,,Парни ваљак”.

Музичарот кој беше присутен на сцената со децении наназад, и чии хитови се пеат во сите поранешни Ју републики, пред четири години доживеа мозочен удар, по што ги одложи свите најавени настапи.

По шест месеци пауза, тој продолжи со концертите и гостувањата во регионот. Ракимовски по потекло е од Скопје, а во бендот беше активен уште од 1975 година.

Неговиот последен настап во Македонија се случи на седми јули, лани, кога одржа концерт во ракометното игралиште во Битола.

Вики Клинчарова

Поврзани новости