Побегнал и го оставил возилото полно со мигранти од Пакистан и Непал

by Fokus 15:07
15:07

Скопјанец не им застанал на полицајци, а подоцна го оставил возилото и побегнал при што биле пронајдени десет мигранти, информираа од МВР.

Според полицијата, вчера во 15,00 часот на регионалниот пат Негорци-Прдејци кај клучката за приклучување на автопатот Демир Капија – Смоквица, од страна на полициски службеници, на даден знак за запирање, возач на патничко возило “Опел Омега” не го запрел возилото и продолжил да се движи кон Граничниот премин Богородица, по што возачот го сопрел возилото и се дал во бегство. При преглед на наведеното возило биле пронајдени 10 лица-мигранти, од кои девет од Пакистан и едно лице од Непал. Од извршените проверки, било утврдено дека, регистарските таблички на наведеното возило  припаѓаат на возило “Опел Кадет” сопственост на лице од Скопје.

- Advertisements -

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Поврзани новости