По три часа заврши средбата меѓу Димитров и Коѕијас во Охрид

by fokus 12:29
12:29

Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија.

Двајцата министри по средбата треба да дадат изјави за медиумите.

И двајцата дипломати во пресрет на денешната средба во Охрид истакнаа дека очекуваат позитивен напредок во разговорите, во насока на натамошно зближување на позициите, но далеку од решение за кои Атина инсистира на уставни промени за кои Македонија смета дека не се потребни.

Поврзани новости