По скандалозните обвинувања, Пласидо Доминго си поднесе оставка

by Fokus 14:34
14:34

Оперската ѕвезда Пласидо Доминго поднесе оставка од местото генерален директор на Операта во Лос Анџелес по обвинувањата за сексуално вознемирување.

Во соопштението издадено вчера, Доминго вели дека обвинувањата создале „атмосфера во која мојата спсобност за работа во оваа куќа која толку многу ја сакам, беше загрозена“.

- Advertisements -

Управниот одбор наведе дека Доминго настапил повеќе од 300 пати во 31 улога.

На позицијата генерален директор тој беше од 2003 година.

Поврзани новости