По пожарите на Калифорнија и се закануваат поплави

by fokus 10:21
10:21

Бројот на загинати во пожарот во северна Калифорнија се зголеми на 83 жртви, а во исто време обилните дождови се закануваат да предизвикаат поплави кои би можеле да ги отежнат напорите на спасувачите кои трагаат по исчезнати и жртви во огнената стихија која избувна пред две недели.

Шерифот на округот Бјут, Кори Хонеа рече дека повеќе од 560 лица се водат како исчезнати, и оти во пожарот загинале уште две лица, со што бројот на настрадани се зголемил на 83.

- Advertisements -

Поради дождот кој почна да врне во областа Парадајс која беше опустошена во пожарот, расте загриженоста од потенцијални свлечишта и други проблеми.

За викендов се очекува да паднат меѓу 102 и 152 милиметри дожд на квадратен метар.

Поврзани новости