По Ким, кај Путин доаѓа Лукашенко

by Fokus

Белорускиот претседател Александар Лукашенко отпатува за Русија на средба со рускиот претседател Владимир Путин, пренесе агенцијата БелТА.

– Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска отпатува во официјална посета на Руската Федерација. Централен дел од неговата посета ќе бидат разговорите со рускиот претседател Владимир Путин на 15 септември – пренесе агенцијата.

Треба да се напомене дека разговорите ќе бидат фокусирани на меѓународната агенда и регионалните прашања, како и заеднички проект во економската сфера, особено во индустријата, земјоделството и другите сектори, како и во делот на замена на увозот.

Поврзани новости