По истражувањето дека западните банки помагале во перење пари на олигарсите, паѓаат нивните акции

by fokus 18:21
18:21

Берзанските котирања на многу западни банки денеска се соочуваат со значителен пад по објавата на истражување на Меѓународниот конзорциум за истражувачко новинарство (ИЦИЈ), за долгогодишните сомнителни операции и можно перење пари со вкупна вредност од 2 трилиони долари извршени од низа големи банки од САД, Велика Британија и Германија. 

Меѓународниот новинарски проект „Касандра“ е заснован на доверливи документи од финансиското разузнавање на САД (ФинЦЕН) за сомнителни трансакции на американските банки. Во материјалите има информации за банкарски трансакции на милијардери и олигарси од Турција, Русија, Казахстан, Бугарија, Украина, САД, Бразил, Венецуела, Јужна Африка и други земји. „Касандра“ е проект на 110 медиуми од 88 земји, меѓу кои и ИЦИЈ и Проектот за известување на организиран криминал и корупција (ОЦЦРП)..

- Advertising -

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, први реагираа котирањата на главните субјекти во центарот на скандалот, американската JPMorgan (-4 отсто) и Bank of New York Mellon ( -3,3 отсто), на британската HSBC (-6 отсто) и на Standard Chartered Bank (-5,5 проценти), исто така и таа и на германската Deutsche Bank ( -8,5%).  

Овие банки ги повлекоа со себе котирањата на други банки. Акциите на водечките француски банки BNP Paribas, Societe Generale и Credit Agricole во првите часови на тргувањата денеска изгубија 5 до 6 отсто. Најголемите банки на Шпанија, Santander и BBVA изгубија по 6 отсто, а водечката италијанска банка, Unicredit, изгуби 1,6 проценти.

Поради намалените котирања во банкарскиот сектор, намалување денеска имаше и кај основните берзански индекси на Европа. Германската Dax од почетокот на тргувањата се нанмали за  3 отсто, британската FTSE 100 за  3,5 отстододека француската CAC 40 — за 3,2 проценти.

Поврзани новости