По 10 часа, конечно изгаснат пожарот кај Манастирец

by Fokus 11:44
11:44

Изгаснат е големиот пожар што синоќа беснееше кај Манастирец, општина Росоман.

– Ноќеска пред полноќ имавме состанок организиран од градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. По десет часовна интервенција, бидејќи пожарот избувна околу 13 часот, се одлучи дежурен тим да остане на лице место во текот на ноќта. Утринава со дополнителни 15 работници од Комуналец, со три теренски возила, десет работници од „Македонски шуми“ со исто толку возила и шест пожарникари со две возила, се вративме на лице место. Со мала интервенција, ги победивме пламените јазици, информира за МИА, Александар Чадамов, командир на Територијалната противпожарна единица.

- Advertisements -

Поврзани новости