Петрле: Постигнат е напредок помеѓу Скопје и Атина

by fokus 18:49
18:49

Постигнат е напредок во областа за градење доверба помеѓу Атина и Скопје, оценува пратеникот од Европскиот Парламент и претседател на Делегацијата на ЕП на Мешовитиот парламетарен комитет Република Македонија – Европска Унија, Алојз Петерле во интервју за „European Western Balkans“.

– За да се најде решение за спорот во врска со името на Македонија, а тоа да биде прифатливо за двете страни, потребно е да вложат напори и Атина и Скопје – вели Петерле

- Advertisements -

Тој нагласува дека е поголем оптимист отколку пред една година дека е можно да се постигне решение прифатливо за двете страни.

Поврзани новости