Пет членови од едно семејство убиени во руски напад, меѓу нив и девојче во инвалидска количка

by Fokus

Репортерот на Си-Ен-Ен разговараше со Украинецот Игор, кој загуби пет членови на семејството во руски воздушен напад врз селото Маркаливка, југозападно од Киев.

Нападот се случил во петокот. Игор (54) вели дека во нападот загинале неговата сопруга, свекрвата, двајцата зетовци и 12-годишната ќерка, која била во инвалидска количка.

Двајца од внуците на Игор и Марсик, мачка, го преживеаја нападот.

 

Поврзани новости