Песков: Понудата на Киев за демилитаризација на Украина е компромис

by fokus

Демилитаризацијата на Украина според австрискиот или шведскиот модел, со зачувување на сопствената армија, а без присуство на странски воени бази, е компромис, оцени официјален Кремљ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека таквата понуда од Киев може да се смета за компромис.

Акциите на Западот против руските бизнисмени тој ги нарече бандитизам

Поврзани новости