Пешевски: Политиките и одлуките се носеа во ВМРО-ДПМНЕ и потоа се спроведуваа преку Владата

by fokus 22:07
22:07

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски во вечерашното гостување на телевизија 21 откри дека во времето на власта на Никола Груевски често политиките се носеле во ВМРО-ДПМНЕ, а потоа преку Владата се спроведувале.

-Јас влегов во Владата на Груевски како непартиски член. Но, увидов дека е многу тешко да се функционира доколку не сте дел од партија, особено зашто во ВМРО-ДПМНЕ имаше многу активна внатрепартиска динамика и често се случуваше одлуки и политики да се носат во партијата и потоа да се спроведуваат преку Владата. Јас во тие ситуации се наоѓам затекнат. Поради тоа станав член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за да можам да присуствувам на тие седници, рече Пешевски.

- Advertisements -

 

Поврзани новости