Пенс го убеди Ердоган да ја прекине офанзивата во Сирија

by fokus

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс по средбата со претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган во Анкара, изјави дека е постигнат договор за прекин на турската офанзива во североисточна Сирија.

Во меѓувреме, американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер му се заблагодари на Ердоган, посочувајќи оти од Анкара пристигнува прекрасна вест и оти ќе бидат спасени милиони животи.

Во разговорите со турските претставници учествуваа и државниот секретар Мајк Помпео и советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан.

Американските претставници пристигнаа во Анкара за да го предупреди Ердоган дека ќе се соочи со дополнителни американски санкции ако не ја прекина офанзивата во Сирија.

Поврзани новости