Пендаровски: Се надевам дека збогатени со духовната сила која ја дава Рамазан Бајрам и понатаму ќе останеме посветени, одговорни и солидарни

by Fokus 09:29
09:29

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху.

–За жал и годинава светиот месец Рамазан го поминавме обременети со пандемијата со ковид-19, во несекојдневна атмосфера соочени со бројни ограничувања и со неопходни мерки за заштита на нашето здравје и на нашите животи. Ви благодарам за истрајноста, внимателноста и дисциплината. Се надевам дека збогатени со духовната сила која ја дава Рамазан бајрам и понатаму ќе останеме посветени, одговорни и солидарни и ќе излеземе како победници во борбата со епидемијата чиј крај, благодарение на започнатата вакцинација, веќе се наѕира, се наведува честитката од претседателот Пендаровски.

- Advertisements -

Токму на првиот ден на Рамазан бајрам, Пендаровски во честитката потсетува на значењето на соживотот, толеранцијата и на меѓусебното разбирање во нашата заедничка татковина.

-Да останеме сплотени и заедно да придонесуваме за благосостојбата на сите наши сограѓани без разлика на нивната верска, етничка или каква било припадност, градејќи праведно општество и просперитетна Република Северна Македонија. Честит Рамазан бaјрам, пишува претседателот Пендаровски во честитката.

Поврзани новости