Пендаровски: Непотпишувањето на законите е скандалозно непочитување на Уставот

by fokus

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во вечерашната дебата на ТВ 21 рече дека непотпишувањето на законите изгласани во Собрание од страна на Иванов е скандалозно.

-Ако Силјановска е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, зошто не ги прашала зошто гласале за таков скандалозен закон како што вели. Зошто Иванов го потпиша тој Закон за амнестија ако е скандалозен. Непотпишувањето Станува збор за скандалозно непочитување на Уставот. Можете да замислете што ќе остане од правната држава ако претседателот не ги почитува законите. Иако законите беа изгласани во легитимна собраниска процедура, рече Пендаровски.

Поврзани новости