Пендаровски најави продолжување на мандатот на СЈО и специјално судско одделение

by fokus 15:54
15:54

Носителот на кандидатската листа на СДСМ во ИЕ 1 Стево Пендаровски денеска на првиот ден од изборната кампања најави продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство, но и формирање специјални судски одделенија.

-По изборната победа на 11-ти декември веднаш ќе се продолжи мандатот на СЈО, со што ќе им се овозможи доволно време за процесуирање на предметите кои произлегуваат од нелегално прислушувани телефонски разговори, изјави Пендаровски.

- Advertisements -

Според него, формирање специјални одделенија не претставува паралелен судски систем, туку во законот постои можност за формирање посебни одделенија, специјализирани за одредени предмети.

Поврзани новости