Пендаровски и Силјановска речиси изедначени на анкетите

by fokus 18:49
18:49

Во рамките на статистичка грешка е разликата меѓу кандидатите за претседател Стево Пендаровски и Гордана Силјановска, објави ТВ Телма. Половина од нивниот рејтинг го има третиот кандидат Блерим Река.

Најновата анкета на М-Проспект покажува дека пред официјалниот почеток на кампањата, голем процент на анкетираните или 18,3 отсто се уште не одлучиле за кој кандидат ќе гласаат, а за 17,9 проценти ниту еден од кандидатите не е прифатлив.

- Advertisements -

Агенцијата М-проспект ја спроведе оваа телефонска анкета во периодот од 13-19 март  на стандарден примерок од  1.001 испитаници, а резултатите се подложни на статистичка грешка од 3,1 отсто . Повеќе за резултатите од анкетата вечерва во Топ Тема на Ваша страна.

Поврзани новости