Пендаровски го постави романскиот амбасадор Атанасов и за нерезидентен амбасадор за Молдавија

by Фокус 10:30
10:30

Претседателот Стево Пендаровски пред неколку дена потпишал указ за поставување на актуелниот македонски амбасадор во Романија, Габриел Атанасов, за вонреден и нерезидентен амбасадор за Молдавија.

Инаку, Атанасов беше упатен за амбасадор во Букурешт кон крајот на минатата 2018 година, а претходно беше портларол на МНР, дел од кабинетот на екс министерот Никола Поповски, членувал во дипломатските мисии на ООН и ОБСЕ…

- Advertising -

Поврзани новости