Пендаровски: Добро е што се воспостави комуникација со ВМРО-ДПМНЕ

by Fokus 09:58
09:58

Од ВМРО-ДПМНЕ вчера брифираа дека лидерот Христијан Мицкоски телефонски разговарал со прретседателот Пендаровски по што е договорена средба за утре
Претседателот Стево Пендаровски за Дојче Веле денеска кусо изјави дека добро е што опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по девет месеци, воспоставува комуникација со институцијата претседател.

-Добро е што по девет месеци некомуницирање, се воспостави комуникација со институцијата претседател, што може да биде во насока на попродуктивен политички дијалог, кој толку многу недостасува во нашата земја, вели Пендаровски.

- Advertisements -

Средбата помеѓу претседателот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, треба да се случи утре. Таа ќе следува откако, како што вчера брифираа од партијата, двајцата имале телефонски разговор.

На средбата се очекува да дискутираат за две теми – едната што ја отвори Пендаровски во врска со осудените во случајот „27 април“ и втората за актуелната политичко-економска состојба.

 

Поврзани новости