Пациенти со ковид-19 од Северна Македонија, Србија и од Албанија ќе се лекуваат во болници во трите земји

by Fokus 12:06
12:06

Премиерот Зоран Заев заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Ана Брнабиќ во присуство на министрите за здравство одржаа координативен состанок, по што потпишаа Меморандум за соработка за регулирање на односите меѓу државите во услови на Ковид-19 криза.

Со овој документ трите земји ќе разменуваат искуства и ќе соработуваат во борбата против корона вирусот, како и ќе се овозможи државјани на третите земји да бидат примани во локални болници. Се истакнува и дека е важно исто така да продолжи и економската размена и трговија и соработка меѓу трите држави.

- Advertisements -

Албанија и Србија исто така го потпишаа и билатералниот договор за слободно движење на нивните граѓани само со лични карти.

Поврзани новости