„Патриоти“ се обиделе да натепаат новинар на порталот Плусинфо

by fokus

Група од десеттина членови на Македонското патриотско здружение „Пере Тошев“ од Прилеп вечерва во 18.05 часот се обиделе физички да се пресметаат со новинарот на Плусинфо, Божидар Барлакоски, објави Плусинфо.

Враќајќи се од седницата на Собранието, Барлакоски, инаку и самиот прилепчанец, ја сретнал групата кај трговскиот центар „Соравија“. Сите биле облечени во тегет дуксери со амблем на здружението. Бидејќи познавал дел од нив, новинарот пријателски ги поздравил со зборовите „здраво дечки“, по што овие му возвратиле со погрдни зборови, го пцуеле и го нарекле „предавничко копиле“.

Барлакоски го продолжил патот, со намера што побрзо да се одалечи од групата, за да избегне инцидент. Но, забележал дека неколкумина веќе трчаат по него, извикувајќи погрдни зборови. Новинарот сепак успеал да им избега и кај „Тинекс“ спроти Олимписки базен да влезе во такси возило и да се спаси од дрските напаѓачи.

Барлакоски, придружуван од уредникот Бранко Героски, вечерва настанот го пријави во Првата полициска станица (Беко). При тоа новинарот идентификуваше тројца од напаѓачите, по што доби уверување од полицискиот службеник дека идентификуваните лица ќе бидат предупредени.

Во текот на утрешниот ден, редакцијата на Плусинфо за настанот ќе го извести и лично министерот за внатрешни работи.

Поврзани новости