Парламентот денеска во 12 часот ја продолжува седницата, на полноќ се гласа новата влада

by Fokus 09:07
09:07

Парламентот денеска во 12 часот ќе ја продолжи вчера започнатата расправа за новата влада предложена од мандатарот, претседателот на СДСМ Зоран Заев.

Прв говорник ќе биде Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ.

- Advertisements -

Според деловникот,  вечерва на полноќ треба да се гласа за владата, а  за нејзин избор треба да се изјаснат најмалку 61 пратеник. Партиите од владината коалиција СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците во Собранието имаат поддршка од 62 пратеници.

Поврзани новости