Парламентарното мнозинство е подготвено да ја претстави програмата на новата влада

by fokus 09:54
09:54

Парламентарното мнозинство е подготвено да ја реафирмира пред јавноста и пред Ѓорге Иванов Програмата на новата Влада и тоа ќе го направи, информираат социјалдемократите утрово.

„Врвен интерес на граѓаните е претседателот Ѓорѓе Иванов да постапи согласно Уставот, да престане со сите неразумни оправдувања што имаат за цел обид за заштита на Никола Груевски од правдата и веднаш да го додели мандатот за состав на нова Влада на претседателот на СДСМ Зоран Заев“, порача денеска СДСМ.

- Advertisements -

Граѓаните, општините, институциите, потсетува СДСМ, имаат потреба од итна стабилизација на државата. Секое спречување на мирен трансфер на власт и секое попречување на легитимното парламентарно мнозинство да формира Влада е противуставно дело кое е казниво со закон. Укажуваме дека е неопходно сите да се вклучат во демократските процеси за напредок на државата“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Поврзани новости