Париз: На повидок нема договор за прекин на огнот во Украина

by Fokus

На повидок нема договор за прекин на огнот во Украина, се наведува во соопштението на Елисејската палата по денешниот телефонски разговор на францускиот и рускиот претседател Емануел Макрон и Владимир Путин.

Разговорот меѓу Макрон и Путин траел еден час.

Францускиот претседател од почетокот на руската инвазија врз Украина, осумпати разговараше со Путин осум пати, и 17 пати со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Во претходно објавеното соопштение од Кремљ се наведува дека Путин и Макрон разговарале за ситуацијата во Украина, како и напредокот на актуелните преговори меѓу руските и украинските претставници.

Кремљ исто така посочи дека разговорот е одржан на иницијатива на Макрон.

Поврзани новости