Папата Франциско се помоли за Македонија по насилството во парламентот

by fokus 20:12
20:12

Папата Франциско повика на молитва за Македонија поради сериозната политичка ситуација во земјата и по насилните случувања во македонскиот паралемент во четвртокот.

Папата повикот за молитва го упати на Плоштадот Свети Петар во Ватикан, пред околу 10.000 луѓе.

- Advertisements -

Поглаварот на Римокатоличката црква им зборуваше на верниците и за ситуацијата во Венецуела, барајќи да се стави крај на насилството и тешката хуманитарна, социјална, политичка и економска криза во таа земја.

Тој изрази загриженост поради големиот број загинати и повредени луѓе во Венецуела.

Поврзани новости