Пандов: ВМРО-ДПМНЕ е губитник на изборите, сега луѓето вртат глава од мене

by fokus 22:14
22:14

ВМРО-ДПМНЕ доживеа пораз на локалните избори, што мене крајно непријатно ме изненади и не очекував да се случи, рече Александар Пандов вечерва на „Само вистина“ на Канал 5.

-СДСМ го има истиот резултат од последните избори, а ВМРО-ДПНЕ изгуби 120.000 гласови. Бројот на добиени општини укажува дека СДСМ е победник, а ВМРО-ДПМНЕ е губитник. Анкетите укажуваа дека ќе има рамноправна битка, затоа сум изненаден. Резултатите од синоќа не покажаа мала разлика. Се над 50.000 гласови е сериозен пораз. Јасно беше дека рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ е намален. Кога се движам меѓу луѓето гледам како тие реагираат. Претходно ме поздравуваа, а во овој период луѓето вратат глава од мене и прашуваат што се случи, рече Пандов.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Тој потоа зборуваше за политички инжинеринг, кој се случувал уште од 2009 година кога почнало прислушувањето на луѓето од тогашнат власт на ВМРО-ДПМНЕ.

-Објавувањето на тие разговори, а потоа и СЈО го намалуваа рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски, рече Пандов алудирајќи дека тоа било изборниот инжинеринг.

Поврзани новости