Оздраве медицинската сестра Елена, симбол на борбата против короната во Италија

by fokus 15:33
15:33

Се излекува медицинската сестра Елена, чија фотографија снимена во болница во Кремона, кога после напорна работа, облечена во заштитна маска, ракавици и заштитно одело, заспала потпрена на компјутерска тастатура, го обиколи светот и стана симбол на борбата против коронавирусот во Италија.

Пет дена по фотографирањето, 43-годишната Елена се разболе, а сега се опоравува. По првиот, негативен тест, ја чека уште еден тест, а потоа таа може да се врати на работа.

- Advertisements -

– Едвај чекам, изјави Елена пред новинарите.

Оздраве и бебето Беатрис, кое како новороденче се зарази со коронавирус. Родено на 11 февруари, девојчето е донесено во болницата во Бергамо на контрола неколку дена по раѓањето и беше откриено дека е заразено. Таа остана во болницата повеќе од 20 дена и нејзините родители Марко и Марта не можеа да ја видат својата новородена ќерка за тоа време. И третиот тест за коронавирус е негативен, така што бебето Беатрис може да се врати дома.

Поврзани новости