Отворена е истрага за свирепото убиство на 46-годишната жена во Кочани – убиецот се бранел со молчење!

by Fokus

Основното јавно обвинителство Кочани донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело –Убиство според член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик.

Осомничениот, на 25 септември, на свиреп начин лишил од живот една жена, нанесувајќи и многубројни убоди со нож.

Тој од дома зел кујнски нож и знаејќи го патот по кој оштетената се движи кога оди кон работа, ја пречекал и и задал повеќе убодни рани во пределот на градите, стомакот, вратот и рацете.

Од повредите, жртвата починала на лице место.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Кочани достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

Судијата го прифати предлогот и со решение му определи притвор во траење од 30 дена.

Телевизија „Стар“ објави дека убиецот од Кочани во полицијата се однесувал како ништо да не се случило, а во кумановскиот затвор се’ уште не побарал ниту вода, ниту леб.

Извештајот е дека тој „не разговарал со никого, ниту пак одговарал на прашањата од истражните органи“.

Поврзани новости