Откриена четврта дупка од која протекува гас од „Северен тек“

by fokus

Шведската крајбрежна стража откри четврто истекување гас на оштетените цевководи „Северен поток“, изјави портпаролот на крајбрежната стража за весникот „Свенска дагбладет“.

„Двe од овие четтити се во ексклузивната економска зона на Шведска“, изјави за весникот портпаролката на крајбрежната стража Џени Ларсон.

Двете други дупки се во данската ексклузивна економска зона.

Осомничените чинови на саботажа во Балтичкото Море, најверојатно, биле напади со предумисла со употреба на подводни експлозиви детонирани од далечина, изјави извор од британската одбрана за Скај њуз.

Тој рече рекоа дека мините можеле да бидат спуштени, фрлени преку брод или поставени до цевководите со подводен дрон.

Европската унија се сомнева дека зад истекувањето на гасот на подморските руски гасоводи кон Европа стои саботажа и вети „силен“ одговор на секое намерно нарушување на нејзината енергетска инфраструктура.

Поврзани новости