Осуммина биле мртви уште пред да падне „кингерот“

by Фокус 10:34
10:34

За дваесет дена ќе бидат обелодени вистинските причини за падот на владиниот „кингер“, во кој пред 10 години загина претседателот на државата Борис Трајковски и осум негови соработници. Според неофицијални информации, втората истрага за авионската несреќа  покажала дека осуммина кои биле во авионот починале од експлозијата – од изгореници, како последица на јак оган, и од задушување, пишува Вест.

Другите информации во извештајот покажуваат дека еден од двајцата задолжени за обезбедување на Трајковски, по експлозијата излетал од „кингерот“ и починал од падот и од скршеници. Истражителот Омер Кулиќ тврди дека новата истрага точно открила што се случило пред 10 години и како загина претседателот Трајковски и неговите соработници.

Поврзани новости