Осум здравствени работници на суд поради смртта на Марадона, им се заканува затворска казна

by Fokus 11:33
11:33

На осум здравствени работници ќе им се суди во Аргентина за убиство од небрежност поради смртта на фудбалската легенда Диего Армандо Марадона, пренесува „Скај Њуз“.

На крајот од истрагата за смртта на Марадона, беше одлучено да се покрене судска постапка против здравствените работници кои се грижеа за Марадона, пред да доживее срцев удар на 60-годишна возраст, од кој почина на 25 ноември 2020 година.

Судијата Сан Исидра ја прифати тужбата против матичниот лекар, неврохирург, психијатар, менаџер на медицинска сестра и болничар.

Обвинителството во април побара да се покрене судски процес, укажувајќи на недостатоци и негрижа во грижата за фудбалската легенда, која закрепнуваше дома.

Поврзани новости